Під керівництвом обласного Департаменту охорони здоров’я, відбувся спільний моніторинговий візит регіонального координатора з вакцинації від COVID-19, фахівців обласного центру громадського здоров’я, Держпродспоживслужби Одеської області, Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, а також керівників медзакладів щодо забезпечення меддопомоги, санітарноепідемічного благополуччя населення та внутрішньо переміщених осіб. Спеціалісти сфери охорони здоров’я з області відвідали Роздільнянський район та провели консультації для місцевих органів влади та керівників медичних закладів.
Генеральний директор Центру громадського здоров’я Оксана Денисенко окреслила основні проблеми, які наразі постали перед медиками, а спеціалісти вузького профілю озвучили основні меседжи та першочергові завдання, які мають виконувати медики на місцях.
– В умовах воєнного стану є значний ризик безконтрольного поширення інфекційних хвороб. Цьому сприяє масове перебування людей у сховищах та місцях тимчасового перебування переміщених осіб, вимушене порушення базових заходів з інфекційної безпеки, гальмування планової імунізації дітей та дорослих тощо.
Міграційні процеси, що викликані військовими діями, є тлом для можливих спалахів інфекційних хвороб. Можна констатувати, що попри нинішню низьку захворюваність на коронавірусну хворобу існує вірогідність нової хвилі COVID-19 в наступні місяці. Крім коронавірусної хвороби, небезпеку, з біологічної точки зору, становлять такі хвороби, як туберкульоз, дифтерія, кір. Поштовхом для спалахів інфекцій є зниження колективного імунітету до вакцинокерованих інфекцій через недостатній рівень охоплення вакцинацією, згідно з календарем щеплень. Ця проблема була і до початку війни, нині може тільки загостритись.
Будь-яке руйнування інфраструктури водопостачання та водовідведення може стати причиною забруднення питної води нечистотами, що призведе до спалахів кишкових інфекцій, в найгірших випадках – аж до черевного тифу чи холери.
Ще однією проблемою є недоступність лікування. Відкладання хірургічного втручання, зокрема при онкологічних захворюваннях, може стати причиною прогресування хвороби та швидкого погіршення стану пацієнта і подальших прогнозів. Додатковими факторами ризику є надмірний рівень стресу, тривалі переїзди, складні умови проживання. Вони здатні стати причиною загострення хронічних хвороб або появі нових. Наприклад, загострення хронічної серцево-судинної патології може спровокувати розвиток мозкового інсульту або інфаркту міокарду, що є основними причинами смерті в Україні, – зазначила під час свого виступу Оксана Денисенко.
Головні акценти та рекомендації фахівців – забезпечення вакцинації: від COVID-19 – людей 60+ та внутрішньо переміщених осіб (ВПО); від поліомієліту та інших рутинних щеплень – всіх дітей (у тому числі і ВПО); від правця, гепатиту, дифтерії – першочергово військових, тероборону, пожежників, представників інших критичних структур та медпрацівників.
Також, як було зазначено під час наради, враховуючи сьогоднішні виклики системи громадського здоров’я в умовах війни, перше, що необхідно наразі, аби кожен заклад охорони здоров’я проаналізував роботу своєї установи на можливі виклики та їхні наслідки. Військові дії є серйозним викликом для громадського здоров’я, вони здатні поглибити проблеми, що існують, та створити умови для появи нових. Тому треба вчасно звернути на них увагу, аби мати шанс попередити брак кадрів, порушення логістики та маршрутів пацієнтів, порушення у постачанні деяких медичних препаратів тощо.
Окрему увагу приділили питанню здоров’я дітей, особливо внутрішньо переміщених осіб до року. Було наголошено на необхідності мати постійний контакт з ВПО, обліковувати їх, укладати декларації, що дає змогу отримувати медичні гарантії та страхувати особу. Адже, як показує практика, якість роботи первинки – це здорові діти. Також було озвучено, що є можливість тяжкохворих дітей та дорослих направляти на лікування за кордон, вже відпрацьований механізм дій у разі такої необхідності. Під час наради порушувалось й питання щодо профілактики захворювань на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, онкологію, психічні розлади та інші хвороби. Заступник голови районної військової адміністрації Наталія Шличок подякувала спеціалістам охорони здоров’я за надані роз’яснення та наголосила на необхідності представникам медичних закладів району врахувати рекомендації в роботі.
Наталія БУКОВСЬКА